Domājam, ka visi zina, ka SPF nav tikai vasaras tēma. Bet lai nu kā, šobrīd tā ir īpaši aktuāla, jo saule spīd un atklātā vidē aizsadzība ir jāatjauno ik pēc dažām stundām.
No kā tad mēs īsti aizsargājam savu ādu?
Atkarībā no ultravioleto staru garuma, tos iedala 3 spektros: UVA, UVB un UVC. Kosmētikā izmanto UVA un UVB aizsardzību:
- UVA stari iekļūst ādas dziļajos slānos, izraisa pigmentāciju un fotonovecošanos, var izraisīt arī ādas vēzi;
- UVB ir tie stari, kas stimulē ādas iedegumu, arī ādas apdegumu. Tieši UVB stari veicina vitamīna D izstrādi. Lai iegūtu organismam pietiekamu vitamīna D devu, ir pietiekoši pavadīt saulē 10-15 minūtes trīs reizes nedēļā;
- UVC stari tiek pilnīgi absorbēti atmosfēras ozona slānī un nesaskaras ar mūsu ādu.
Ļoti daudzi lieto dienas vai tonālos krēmus ar UV filtriem. Diemžēl, šādi līdzekļi beiži vien aizsargā tikai no UVB stariem, bet ne UVA. Tāpēc, ja uz kastes ir, piemēram, SPF15, bet nav UVA zīmes, tad ņemiet vērā, ka šādi jūs kaut kāda mērā paātrināt grumbiņu parādīšanos.
Kā tad strādā saules aizsarglīdzekļi?
Cipars, kas seko SPF abriviatūrai, piemēram, SPF50, norāda, ka līdz ādas virsmai nokļūst 1/50 UVB ultravioleto staru daļa. Tas nozīmē, ka āda ir pasargāta par 98%.
Aizsardzību no UVA stariem norāda PPD faktors, kura maksimālā atzīme ir 42. Bet aizsardzībai ir pietiekama atzīme 8. Uz līdzekļa iepakojuma šāda aizsardzība parasti tiek atzīmēta ar abriviatūru UVA aplī vai ar norādi P+++ (plusu daudzumu atkarīgs no aizsardzības līmeņa).
Ir divu tipu aizsardzības filtri: fiziskie un ķīmiskie.
- Fiziskie ir titāna dioksīns un cinka oksīds. Tas ir pūlveris no sīkiem kristāliem, kas atspoguļo saules starus, novēršot tos. Tādi līdzekļi bieži balina vai, pareizāk sakot, atstāj baltas pēdas uz ādas kādu laiku. Fiziskie filtri tiek uzskatīti par visdrošākajiem un hipoalergēniem.
- Ķīmiskie filti absorbē saules starus, transformējot saules enerģiju siltumā. Par ķīmiskiem tos sauc tieši dēļ to spējas iekļūt ādas raga slānī un tur stimulēt siltuma ķīmisko reakciju.
Dermatologi aicina izvēlēties līdzekļus, kur fiziskie un ķīmiskie filtri ir apvienoti un ar UVA marķējumu. Eko kosmetikā ir atķauti tikai fiziskie filtri.
Kad izvēlaties līdzekļus ar SPF, ņemiet vērā jūsu ādas tipu un stāvokli. Var gadīties, ja lietojat krēmu un tad vēlāk krēmu ar SPF, ka pārslogojat ādu. Iespējams, būtu labāk izvelēties līdzekli, kur ir apvienota ādas kopšana ar aizsardzību no saules vai toni.